Trans-Adriyatik Boru Hattı için anlaşma imzalandı! 14.02.2013
Trans-Adriyatik Boru Hattı’nın (TAP) geliştirilmesi, inşa edilmesi ve işletilmesi için Yunanistan, İtalya ve Arnavutluk hükümetleri ortak anlaşma imzaladı. 

Trans-Adriyatik Boru Hattı'nın (TAP) geliştirilmesi, inşa edilmesi ve işletilmesi için Yunanistan, İtalya ve Arnavutluk hükümetleri ortak anlaşma imzaladı.
 
 
 
 
 
 
 
Toplam uzunluğu 800 kilometre olan TAP'ın 478 kilometrelik boru hattı Yunan topraklarında döşenecek. 105 km'lik bölümünün Adriyatik Denizi'nin altından geçmesi planlanıyor. Başlangıçta Türkiye kanalı ile gelecek Azerbaycan Şah Denizi II'den 10 milyar metreküp doğalgazı Avrupa pazarına taşıması öngörülüyor. Hazar denizinden başlayacak olan boru hattı, Türkiye, Batı Trakya ve kuzey Yunanistan üzerinden Arnavutluk'a oradan da denizaltı boru hattı ile İtalya'ya ulaşacak. TAP için Yunanistan'a 1,5 milyar Euro'luk yatırım yapılması beklenirken, 2 bin kişiye doğrudan, 10 bin kişiye ise dolaylı istihdam olanağı sunulmuş olacak.
 
TAP boru hattı, yüzde 42,5'er hisseye sahip İsveçli AXPO ve Norveç Statoil ile yüzde 15 hisseye sahip Alman EON şirketleri tarafından destekleniyor. Azerbaycan'ın Şah Denizi doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak TAP ya da Nabucco West hatlarından birini bu yaz belirlemesi bekleniyor.
 
 
TANAP
 
TAP'ın ilk aşamasını oluşturan "Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP)" ile Azerbaycan gazı, Gürcistan'dan geçerek Türkiye üzerinden TAP'a bağlanacak. Bu vasıta ile Avrupa ülkelerine satılacak. Projenin hükümetlerarası anlaşması, 26 Haziran 2012 tarihinde İstanbul'da imzalanmıştı. Anlaşmayı Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan adına ise Sanayi ve Enerji Bakanı Natik Aliyev imzalamıştı. Yaklaşık 1,8 milyon ton çelik borunun kullanılması ve 7 milyar dolara mal olması öngörülen projenin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. Proje ile Şah Deniz 2 Konsorsiyumu'nun 16 milyar metreküplük gazının, 6 milyar metreküplük kısmı Türkiye'ye satılacak, 10 milyar metreküplük kısmı da TANAP ile Avrupa'ya Yunanistan sınırında TAP ile arz edilecek.
Kaynak: