Artan enerji maliyetleri vatandaşlara, sanayiciye, tüccara yansıtılmayacak! 16.07.2013
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile ’Enerji Sektöründe Ar-Ge’ konulu toplantıya katıldı.Enerji Bakanlığı'nda yapılan toplantıda, Bakan Yıldız gazetecilerin sorularını da yanıtladı. 
 
Enerji Bakanı Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in enerji fiyatlarına zam yapılamayacağı yönündeki bugünkü beyanatının bildirilmesi üzerine, son 1,5 ayda 1,84'ten 1,94 TL'ye çıkan paritenin, maliyetleri yükselttiğini ve bunun devamlı olmayacağını ümit ettiklerini belirtti. Bakan Yıldız, söz konusu maliyetlerin vatandaşlara, sanayiciye, tüccara yansıtılmayacağını söyledi. 
 
Yenilenebilir enerji kaynakları ile bu maliyetlerin dengelenmeye çalıştığını ifade eden Bakan Yıldız, "Şu anda vatandaşımıza, sanayicimize bir maliyet artışı söz konusu değildir. Ama, özellikle bölgedeki siyasi istikararsızlığın hızla giderilmesi, ham petrol fiyatları açısından doğru olacaktır." dedi.
 
Rakamların çok açık olduğunu ve 1 yıl içinde, böyle devam ederse, enerji maliyetinin 3 milyar dolar arttacağına dikkat çeken Yıldız: 
 
"Enerji sektörünün en fazla beklediği alanlardan bir tanesi Merkez Bankası'nın dövize müdahalesi konusu. Biz, bunun uzun vadeli olmayacağını söyleyebiliriz. Özellikle sanayi odalarımızın ve başkanımızın başını çektiği projelerde ciddi bir yatırım var" dedi.
Kaynak: