TANAP projesi bir yıl geç başlayacak! 09.04.2013
Socar Başkanı, 2013 sonunda başlanması planlanan TANAP boru hattının yapımının 2014’ün ikinci yarısına kaldığını açıkladı.Socar Başkanı, 2013 sonunda başlanması planlanan TANAP boru hattının yapımının 2014'ün ikinci yarısına kaldığını açıkladı.

 
 
 
Hazar gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanan TANAP projesinde rötar var.  Socar Başkanı Rövnag Abdullayev'in açıklamasına göre, ilk etapta 16 milyar metreküp doğalgaz taşıması planlanan dev projenin yapımı 2013 sonundan, 2014’ün ikinci yarısına ertelendi. 
 
GAZ AKIŞI 1 YIL GEÇ BAŞLAYACAK
 
Vatan'ın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7 Şubat’ta Slovenya’da yaptığı açıklamada, “Azerbaycan ile geliştirdiğimiz bu proje iki ülkenin parlamentosu tarafından da onaylandı. Zannediyorum dozerler bu yıl çalışmaya başlayacak” demişti. Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa içlerine taşıması planlanan TANAP’ın boru hattından ilk gazın 2018’de verilmesi planlanıyor. İnşaatın 1 yıl geç başlaması projenin 2019’da bitmesi anlamına geliyor.
 
10 MİLYAR DOLARLIK PROJE
 
TANAP hattından ilk etapta 16 milyar metreküp doğalgaz sevk edilecek. Hattın maliyeti 10 milyar dolar olarak hesaplanıyor. TANAP’ta Türkiye’nin yüzde 20, Azerilerin yüzde 80 payı var. Socar Başkanı Abdullayev, Türkiye’deki yatırımların büyük hızla devam ettiğini belirterek “2023’e kadar toplam yatırım 17 milyar dolara ulaşacak. Buna TANAP, Star Rafinerisi, Aliğa yarımadasına liman ve diğer enerji yatırımlar da dahil” diye konuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, “Azeri kardeşlerimizle farklı projelerde işbirliği yapmayı planlıyoruz. Doğu Akdeniz’le Mersin-İskenderun sahalarını onlara açabiliriz. Karadeniz’de de işbirliği yapabiliriz” dedi. Abdullayev buna karşılık, “Bu konuda tecrübeye sahibiz. Denizlerde 7 bin 800 metreye kadar indik. Akdeniz ve Karadeniz’de projeler yapabiliriz” dedi.
 
AZERİLERİN PARASI TÜRK BANKALARINDA 
 
Azerbaycan Milli Petrol Şirketi Socar, ülkenin en önemli gelir kaynağını oluşturuyor. Geçen yıl 30 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz satışı gerçekleştirdi. Şirket aynı zamanda Azerbaycan Devlet Petrol Fonu’nun da en önemli gelir kaynağı. Azerbeycan Devlet Petrol Fonu’nda yaklaşık 35 milyar dolar bulunuyor. Azeriler bu paranın bir bölümünü TL olarak Türk bankalarında tutuyor. Socar Başkanı Abdullayev, “Bu fonun parasının bir bölümü Türk lirası mevduat olarak Türk bankalarında bulunuyor ancak rakam telaffuz edemem” diye konuştu.
 
 
Kaynak: Akşam
Kaynak: